Żywność modyfikowana w Europie

GMO sxc.hu
fot sxc.hu
Czyżby ekspansja żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) została w Europie zastopowana? Na razie na to wygląda.
Z europejskiego rynku bowiem wycofują się globalne marki światowe wyspecjalizowane w uprawach roślin genetycznie modyfikowanych, Monsanto, BASF, DuPont.
Głównym powodem jest restrykcyjne europejskie prawo, które sprawia, iż perspektywy dla takich inwestycji są mocno ograniczone. W związku z tym, koncerny będą koncentrować się na rynkach Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej.

Monsanto ogłosiło wycofanie wszystkich wniosków oczekujących na pozwolenie na uprawę nowych odmian genetycznie zmodyfikowanych roślin na terenie UE. W ubiegłym roku BASF przeniósł badania z Europy do Stanów Zjednoczonych nad roślinami genetycznie modyfikowanymi. Ponieważ opinia publiczna Unii Europejskiej jest generalnie przeciwna żywności genetycznie modyfikowanej, więc procedura uzyskania pozwolenia na uprawę tych roślin jest na terenie Unii zarówno długotrwała, jak i kosztowna.

- Na rynku żywnościowym na całym świecie zarówno znajdzie się miejsca dla odmian rośli hybrydowych, które są otrzymywane drogą tradycyjną, jak również i modyfikowanych genetycznie. Na rynkach w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej funkcjonują zarówno mieszańce wyhodowane w sposób naturalny, jak również te uzyskiwane drogą modyfikacji genetycznych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Piotr Gill, dyrektor generalny koncernu DuPont w Polsce.

Przekonuje, że nakłady na produkcję tego typu roślin są „porównywalnie wysokie”.

- Natomiast w pewnym sensie późniejsze procesy przy organizmach genetycznie modyfikowanych są nieco łatwiejsze. Przede wszystkim zwalczanie chwastów, chorób i szkodników może być dużo prostsze – uważa Piotr Gill.

Według dyrektora polskiego oddziału firmy, ten segment rolnictwa jest przyszłościowy i nadal rozwija się. Jednak DuPont nie zamierza wejść na europejski rynek z produktami GMO. Jako barierę wskazuje unijne regulacje prawne.

- Jesteśmy obecni z roślinami modyfikowanymi genetycznie tam, gdzie takie rynki funkcjonują, czyli Stany Zjednoczone, Brazylia, Ameryka Południowa – dodaje Piotr Gill.

DuPont działa w Polsce m.in. w branży rolno-spożywczej, dostarczając środki ochrony roślin, ale też w segmencie chemikaliów (sprzedaż farb i lakierów).

źródło: http://www.newseria.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *