Inhalator lub nebulizator, na wyposażeniu każdego domu…

Większość z nas, jeśli tylko ma małe dzieci, posiada także w swoim domu sprzęt do inhalacji dolnych dróg oddechowych.

Inhalacja (zwana też wziewaniem lub po prostu wdychaniem) jest zabiegiem medycznym, polegającym na podawaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgły (aerozolu) metodą inhalacji, do oskrzeli i płuc. Do przeprowadzenia inhalacji służy inhalator zwany też nebulizatorem. Zaletą tej metody jest podanie leku bezpośrednio do mejsca, w którym lek ma zadziałać (oskrzela, płuca), a przez to przyspieszenie jego działania. Przez inhalację podawane są leki rozkurczające na drogi oddechowe, wykrztuśne, przeciwzapalne. Dużą zaletą tak podawanych leków jest ograniczenie działania ubocznego leków w porównaniu do leków podawanych doustnie (do połknięcia). 

Zasadniczo są dwa podstawowe rodzaje inhalatorów: tuba oraz inhalator elektryczny.

Uważam, że każdy z nas powinien posiadać takie urządzenie w swoim domu. Piszę o tym także w innym artykule, poświęconemu zapaleniu oskrzeli. Przy tym schorzeniu ten sprzęt jest po prostu niezastąpiony.

Szkoda tylko, że lekarze tak rzadko zalecają jego stosowanie.

W dalszej części przeczytasz:

  • Inhalator, dwa podstawowe rodzaje, zastosowanie
  • Dlaczego każdy powinien mieć go w domu
  • Kilka rad jak rozmawiać z lekarzem

Inhalator, podstawowe rodzaje i dlaczego warto mieć go w domu?

Są dwa podstawowe rodzaje:

  • inhalator typu tuba (tuba do leków wziewnych)
  • inhalator elektryczny

Inhalator typu tuba umożliwia podanie leku w trakcie kilku, kilkunastu wdechów. Lek musi być dostępny „w aerozolu”. Zaletą jest brak drażniącego wpływu freonu na organizm pacjenta. Mniejsze dzieci (zwłaszcza niemowlęta) nie zawsze chcą świadomie „współpracować”. Stwarza to czasami problemy w podaniu leku najmniejszym pacjentom.

Inhalator elektryczny (kompresorowy, tłokowy lub ultradźwiękowy) jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, bowiem miesza płynną postać leku ze sprężonym powietrzem, pod odpowiednim ciśnieniem (najczęściej 1,5 lub 2,5 bara). W ten sposób tworzy się mgła z leku (aerozol), składająca się z bardzo drobnych cząstek. W zależności od wielkości cząstek (im mniejsza średnica cząstek tym dalej dociera lek), podawany lek dociera w kolejności do: oskrzeli, oskrzelików i płuc.

 lek może dotrzeć Inhalator elektryczny służy więc do podawania leków w schorzeniach dolnych dróg oddechowych, najczęściej u dzieci. Jest to bardzo skuteczne urządzenie w leczeniu m.in astmy, choroby obturacyjnej płuc, zapalenia oskrzeli, chorób o podłożu alergicznym, jak również innych chorób związanych z dysfunkcją układu oddechowego.

W takcie inhalacji (nebulizacji) mogą być podawane różne rodzaje leków, np:

  • Sól fizjologiczna izotoniczna (0,9% NaCl)
  • Leki mukolityczne  (3% lub 5% roztwór soli, Ambroksol)
  • Leki rozszerzające drogi oddechowe (np. Salbutamol)
  • Leki przeciwzapalne (np. Budezonid, Flutikazon)

Kilka rad jak rozmawiać z lekarzem

Życie pokazuje, że lekarskie diagnozy potrafią się diametralnie różnić, a metody leczenia mogą być sprzeczne…

Często lekarze preferują w leczeniu ambulatoryjnym antybiotykoterapię, jako remedium na większość dolegliwości, która nie zawsze jest właściwa i skuteczna. 

Łatwiej jest w sytuacji, gdy mamy stałego lekarza rodzinnego, znającego nas „od podszewki” Gorzej jest gdy korzystamy z dodatkowo opłaconej, abonamentowej służby zdrowia. Wówczas każda wizyta, to inny lekarz. Jeżeli dziecko nam choruje, zazwyczaj decydujemy się na jak najszybszą wizytę, a nie czekamy tydzień na wizytę naszego ulubionego specjalisty…

Każdy człowiek jest inny, trudno więc o jakieś uniwersalne metody postępowania… Możemy oczywiście próbować zasugerować lekarzowi pewne rozwiązania, choćby wynikające z własnego doświadczenia. Możemy próbować powołać się na nasze wcześniejsze doświadczenia używając sformułowań: „dotychczas lekarze stosowali inhalacje”, „podczas niedawnego pobytu dziecka w szpitalu lekarze przywiązywali ogromną uwagę do inhalacji”, itp. Warto mieć świadomość sytuacji i samemu ją umieć ocenić….

Ostatecznie to jednak lekarz podejmuje decyzję co do metody leczenia. Lekarz także przypisuje leki, które w większości przypadków są dostepne na receptę.

Należy jednak pamiętać, że inhalacja zwykłą solą fizjologiczną (0,9% NaCl), dostepną w aptece bez recepty, w poczatkowym etapie infekcji, często skutecznie zapobiega rozwojowi zapalenia oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *